uwagi do stosowania schematu rozkazu drużynowego

⚒ ⚒ ⚒   propozycja   ⚒ ⚒ ⚒

• Rozkaz jest zawsze drużynowego, nie np. rady drużyny, niezależnie od poziomu metodycznego.
  • Numeracja punktów jest stała. Przykładowo, utworzenie nowego zastępu będzie zawsze w p. 3.1, niezależnie od pozostałej zawartości rozkazu. Oznacza to, że kolejne punktu danego rozkazu nie muszą tworzyć ciągłej sekwencji i np. po p. 3 może nastąpić p. 5.
  • Każdy punkt ma swój stały tytuł, który nie ulega zmianie.
  • Rozkaz piszemy w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Używamy sformułowań: zatwierdzam, przyznaję, mianuję, powołuję, zwalniam itp.
  • Gdy decyzja ogłaszana w rozkazie jest suwerenną decyzją np. rady drużyny, piszemy: podaję do wiadomości decyzję Rady Drużyny … o … itp.
  • Datę, z którą dany zapis odnosi skutek, podajemy tylko wtedy, gdy jest inna niż data rozkazu.
  • Odnosząc się do członków ZHP, używamy w pierwszej kolejności ich stopnia instruktorskiego; jeśli takowego nie mają, używamy stopnia harcerskiego; jeśli jego też nie mają – piszemy „dh”. Używamy skrótów stopni.
  • W rozkazie sprawności, stopnie, mianowania na funkcje są decyzjami drużynowego; rada drużyny starszoharcerskiej lub drużyna wędrownicza wnioskuje w tej sprawie do drużynowego.
  • Nieelegancko jest używać numerów zastępów. Zastępy mają nazwy!
  • Sprawność się przyznaje, a nie zamyka.
  • Przenosimy kogoś na prośbę zainteresowanego, a nie na własną prośbę.
  • Ewentualne wyjątki z rozkazu jednostki nadrzędnej podajemy zawsze przed punktem pierwszym. Cytujemy tylko fragmenty dotyczące naszej drużyny.
  • Podpisując rozkaz, nie należy używać w odniesieniu do siebie samego druh/druhna, podobnie jak podpisując pismo urzędowe, żaden autor nie napisze o sobie pan/pani. Pod rozkazem nie umieszczamy słowa „podpisał” ani symbolu /-/.
  • Rozkaz podpisujemy stopniem, imieniem i nazwiskiem – funkcję podaliśmy już przecież w nagłówku.
  • Numeracja rozkazów zaczyna się od pierwszego numeru w każdym nowym roku kalendarzowym, według schematu L.7/2013. Rozkazy specjalne posiadają odrębną numerację.
  • Wyniki rywalizacji w turniejach, grach etc. podajemy w punkcie dot. wyróżnień, a nie dotyczącym nagród – nagrody są ujęte w Statucie ZHP i dotyczą czego innego.